Hotel IPTV sistemleri.

Hotel IPTV sisteminde TV yayınları, geleneksel merkezi uydu yayın sistemlerinde olduğu gibi, uydu televizyon kanalları çanak antenleri ile alınır.
Ancak yayınları koaksiyel kablolarla odalara dağıtılmak yerine Gateway adı verilen Uydu yayın girişlerini / IP TV kanallarına çeviren cihazlar tarafından her kanala bir IP adresi verilerek otelin yerel network ağına yayın yapılır.
Müşteriler odalarında bulunan TV alıcılarına bağlı SetTopBox lar sayesinde televizyonlarından yerel ağda yayınlanan yüksek çözünürlüklü televizyon kanallarına ulaşırlar.

Hotel IPTV sistemleri; sırasıyla; Gateway adı verilen Uydu yayınları IP formatına çeviren cihaz, otele yapılmış olan bir yerel network ve uç noktalarda SetTopBox lardan oluşan bir sistemdir

Büyük çaplı hotel yerel network tesisatında ethernet kablolarının dağıtıldığı switch sistemi IGMP özellikli olmalıdır. ( akıllı switch olarak da isimlendirilir )
Bu şekilde otel network altyapısı Multicast denilen bir noktadan çok noktaya dağıtım sistemi olarak çalışır.

Hotel IP TV tesisatı blok şemasıHotel iptv sistemleri sizlere; diğer merkezi uydu yayın tesisatlarından farklı olarak

- Limitsiz sayıda SD ve HD uydu - yerel - kablo televizyon yayını.
Kanal sayısı sistem odasındaki IP TV merkezine konulan Uydu giriş / IP çıkış Gateway cihaz sayısı ile orantılıdır.

- Otel tanıtımlarını, sunumlarını, videoları izleyebilme olanağı, esnek reklam banner girilmesi olanakları iptv yayın cihazının yanına konulacak bir grup encoder cihazı ile sağlanır.
Bu cihazla aynı zamanda şifreli dijital yayın platformlarının kodlu yayınları da çözülerek otel odalarına ve ortak alanlara iletilmiş olur.

- Yerel networkün herhangi bir noktasından veya uzaktan internet üzerinden web arayüzü ile erişim yoluyla sistem kontrolu, uydu TV kanal güncelleme, ekleme, değiştirme olanağı,

- Her türlü internet olanaklarına hotel odalarındaki televizyon üzerinden bağlanabilme
( Televizyon cihazlarına bağlanan Settopboxlarda internete ulaşım ve internet medyaları ile ilgili çok geniş olanaklar vardır )

- Otel bilgisayarınızda oluşturduğunuz hotel tanıtım ve bilgilendirme power point sunumlarını, hotel info görüntülerinizi, kodlu yayın yapan dijital platform özel yayınlarını, dvd cihazı veya blueray vasıtasıyla oynatılan filmleride encoder cihazı ile televizyon kanalları ile birlikte hotel televizyonlarınızda izletebilirsiniz.
Dijital yayıncılık sektöründe Digital - Signage denilen teknolojiye de, Hotel ip tv tesisatı ile birlikte kavuşmuş olursunuz.

- Yerel Network üzerinden IPTV tekniği, geleneksel coaxiel kablolara göre, dağıtım şebekesi üzerinden çok daha fazla veri akışına izin verir. Coaxiel kablo şebekesinin sınırlı olanakları dolayısı ile elde edemediğiniz çok sayıda HD kanal, 4K videoları gibi teknolojilere ulaşabilirsiniz.

- Gerekli gördüğünüz bir iş modeli ise; Oteldeki bir bilgisayara Settopbox yönetim programı kurarak . .Müşteri profillerine göre kanal ve içerik paketleri oluşturabilir, settopbox lar üzerinden kişiye özel dil, kanal listesi ve içerik yönetimi yapabilirsiniz. Böylelikle  hoteldeki müşterilere özel kanalları izleterek Pay TV denilen ücretli kanal sistemi kurabilirsiniz.

Hotel iptv olarak adlandırılan bu sistemler, aynı şekilde hastane, kampus, rezidans, spor salonu, stadyum, AVM gibi toplu / ticari yerleşim binalarının yerel ağlarında da uygulanabilir.

IP TV Headend - IGMP Switch - Settopbox


Büyük çaplı global Hotel gruplarının kendi bünyelerinde kullanmak için özel yazılım ve donanımlı server sistemli, hotel yönetim sistemi (P.M.S.) ile paralel çalışan hotel iptv çözümleri otelin yerel network şebekesine yönelik yüksek data akışı yüklediği ve otel PMS sistemiyle koordine olarak bir dizi aplikasyon gerektirdiği için .. orta ve küçük ölçekli Hotel ip tv sistemleri için uygun değildir.

Mevcut sistemde kullanılan Hotel PMS yazılımı ( Fidelio - Opera - AmonRa  .. ) ile ip tv yönetim yazılımlarının aplikasyon senkronizasyonlarını yapmak için gerekli olan çalışmalar, ip tv yazılımının barındırılması için gereken server donanımı, yazılım, kullanıcı lisansları gibi extra masraflar ile global zincir hoteller için düşünülen bu sistem, küçük ve orta sınıftaki oteller için ağır bir ekonomik yük getirmektedir.

Bu şekilde yapılan; yerel network şebekesine ağır bir data yükü bindiren ve gereksiz mâli yük oluşturan tesisat yerine.. yalın IP TV dediğimiz;

- Uydu TV yayınlarını IP formatına çeviren bir Gateway+ INFO kanal için grup encoder

- Multicast olarak çalışan network swich ve blendajlı ethernet kablosundan oluşan network

- Televizyonların yanına veya arkasına konulan settopboxlar ile gerçekleştirilen yalın hotel iptv tesisatı ile,
esas amaç olan, çok sayıda, çok dilli  HD kalitesinde televizyon kanalı izlemek ve Hotel olanakları tanıtımı, reklam, aktivasyon  kanallarını otel müşterilerine sunmak kolay, güvenli ve çok daha ekonomik olmaktadır.